Kiderült, mi lehet az OKJ-s képzések megszüntetése után
A megszűnő Országos Képzési Jegyzék helyébe lépő új szakstruktúra kialakítása még javában tart, de egyes területeken már elkészültek a konkrét átalakítási javaslatok – tudta meg a Magyar Nemzet. Az elektronikai ágazatban például a mostani negyvenféle képesítés helyett csak hét alapszakma marad 2020-tól, a gépjárműiparban pedig egy új technikusi képzés indul el, ami négy meglévő szakma tananyagát fogja majd át.
Az Országos Képzési Jegyzéket (OKJ) teljesen felszámolják, és 2020-tól egy új szakképzési palettát nyitnak meg a felvételizők előtt azzal a céllal, hogy jobban elkülönüljenek egymástól a széles körű szaktudást adó alapképzések, illetve a tanfolyam jellegű, rövidebb képesítések.
A részletekről az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a Magyar Nemzetnek elárulta, biztosan lesz változás például a közkedvelt gépjárműipari ágazatban, ahol technikusi szinten összevonják az autóelektronikai műszerész, autószerelő, autótechnikus és gépjármű-mechatronikus szakmákat. Aki tehát ezt az új gépjármű-mechatronikai technikusi képesítést megszerzi, bőven több lesz egy szimpla autószerelőnél, hiszen a csaknem mérnöki szinthez közelítő, középvezetői beosztást lehetővé tevő technikusi végzettség révén sokkal több mindenhez fog érteni.
Átalakul az elektronikai ágazat is, ahol ma több mint negyvenféle OKJ-s szakképesítés létezik, amelyek között sok a rövid idejű, egy-egy konkrét munkakör betöltéséhez szükséges specializáció.
A tervezet szerint ebből a negyvenből mindössze hét alapszakma maradna, amit nappali képzésben vagy felnőttként esti tagozaton lehetne tanulni. Ezek közé tartozik például az auto matikai technikus, az elektronikai technikus, az ipari informatikai technikus vagy épp a villanyszerelő-szakma.
Ezeken kívül azonban további 25-féle állam által elismert bizonyítványt szerezhetnek még a terület iránt érdeklődő diákok, ezeket azonban csak felnőttképzés vagy vállalati továbbképzés keretében érhetik el (pl. elektronikai gyártósori műszerész, PLC programozó).
Fontos célkitűzés továbbá, hogy az egészségügyi és szociális szegmensek felé is minél több fiatalt tudjanak terelni, tekintettel a magyar egészségügy létszámproblémáira.
Összességében kedvező, hogy a kormányzat igyekszik korszerűsíteni a képzési rendszert, azonban a mostani helyzetet is jól jelzi, hogy előbb született meg a döntés, mint ahogy kialakították volna az új rendszer kereteit. Csak remélni tudjuk, hogy 2020-ig lesz elég idő erre, azonban az nem hangzik túl jól, hogy az OKJ-s képzés „helyébe lépő új szakstruktúra kialakítása még javában tart”. A kapkodást jól jelzi, hogy amíg két hete arról szóltak a hírek, hogy átalakítják az OKJ-s rendszert, mostanra a teljes beszántás mellett döntöttek.
portfolio.hu